W dzisiejszym wpisie p. Klaudia Szerszeń przybliża zmiany, jakie Polski Ład niesie w zakresie cen transferowych. Zapraszamy do lektury!
Dodano dowód księgowy jako dokument, który potwierdza dokonanie przez podmiot powiązany korekty cen transferowych w tej samej wysokości co podatnik. W związku z powyższym podatnicy uprawnieni są do korekty cen transferowych również w oparciu o dowód księgowy potwierdzający ww. okoliczności.
Ustawodawca doprecyzował moment, w którym umowa pożyczki powinna być sporządzona zgodnie z warunkami określonymi w ustawach, wskazując iż za dzień zawarcia umowy pożyczki uważa się również dzień zmiany umowy pożyczki w przypadku, gdy zmiana dotyczy oprocentowania pożyczki.
Od 1 stycznia 2022 r. wartość transakcji kontrolowanej ulega pomniejszaniu o VAT, z wyjątkiem podatku od towarów i usług, który zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego, oraz naliczonego podatku od towarów i usług, w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.
Wprowadzone zmiany dotyczą także wydłużenia terminu sporządzenia i przedłożenia dokumentacji cen transferowych. Od 1 stycznia 2022 r. podmioty powiązane są obowiązane do sporządzania w postaci elektronicznej lokalnej dokumentacji cen transferowych za rok podatkowy, w terminie do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
Wydłużony został również termin na złożenie informacji o cenach transferowych do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego. Zgodnie ze znowelizowanym art. 11t ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23zf ust 1 ustawy o PIT podmioty powiązane składają wskazaną informację naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla podatnika.
W przypadku spółki niebędącej osobą prawną informacja o cenach transferowych jest składana naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według:
1) miejsca prowadzenia działalności;
2) miejsca siedziby – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu;
3) miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników – w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości na ww. podstawie.
Katalog zwolnień z obowiązku sporządzenia dokumentacji został rozszerzony m.in. o następujące transakcje kontrolowane:
01.20.2022
Mogą Cię zainteresować
01.17.2025
Projekt ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców – najważniejsze zmiany z perspektywy...
12.12.2024
"Good morning, I'm an Inspector from the State Labour Inspection" - a nutshell s...