Coroczny obowiązek raportowania terminowości w płatnościach

Świetnie prosperujące przedsiębiorstwo to nie tylko powód do dumy, ale również źródło wielu obowiązków natury administracyjno-prawnej. Wielu przedsiębiorców zapomina o jednym z takich obowiązków i ze zdziwieniem przyjmuje przesyłkę pocztową od Ministerstwa Rozwoju i Technologii z przypomnieniem o konieczności złożenia sprawozdania o stosowanych terminach zapłaty. Tymczasem obowiązek ten istnieje od 2020 r. i zdążył zostać już poważnie zmodyfikowany w 2023 r. Wprowadzono go w celu zwalczania zatorów płatniczych, gdyż powszechnie podkreślano, że narzędzia prywatnoprawne nie są w tej walce wystarczające i konieczne jest wprowadzenie regulacji administracyjnoprawnych. Poniżej przedstawiamy krótkie opracowanie tematu w formie pytań i odpowiedzi, które pozwolą Państwu sprawnie przejść weryfikację podlegania temu obowiązkowi i dowiedzieć się, jakie kroki muszą Państwo podjąć.

Kto jest zobowiązany do złożenia sprawozdania?

Obowiązek obciąża podmioty spełniające następujące kryteria łącznie:

– podmioty, których indywidualne dane zostały podane do publicznej wiadomości w terminie do dnia 30 września przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego tego ministra (corocznie),

– podatnicy niebędący podatkowymi grupami kapitałowymi,

– podatnicy, u których wartość przychodu uzyskana w poprzednim roku podatkowym (w stosunku daty podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości w Biuletynie) przekroczyła równowartość 50 mln euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski w ostatnim dniu roboczym roku kalendarzowego poprzedzającego rok podania indywidualnych danych podatników do publicznej wiadomości.

W jakim terminie należy złożyć sprawozdanie?

Do dnia 30 kwietnia roku bezpośrednio następującego po roku, w którym indywidualne dane podatnika zostały podane do publicznej wiadomości.

W jaki sposób należy złożyć sprawozdanie?

Sprawozdania winny być przekazywane ministrowi właściwemu do spraw gospodarki przy użyciu formularzy elektronicznych udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego tego ministra lub za pośrednictwem elektronicznej platformy usług administracji publicznej.

Jakie dane należy wskazać w sprawozdaniu?

Należy wskazać następujące dane:

  1. firmę (nazwę) i numer identyfikacji podatkowej;
  2. wartość świadczeń pieniężnych otrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie;
  3. wartość świadczeń pieniężnych spełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie;
  4. wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o:
    1. nie więcej niż 5 dni,
    2. 6 do 30 dni,
    3. 31 do 60 dni,
    4. 61 do 120 dni,
    5. więcej niż 120 dni;
  5. wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie, w przypadku których przekroczono ten termin o okresy wskazane jak wyżej
  6. udział procentowy poszczególnych świadczeń pieniężnych, o których mowa w pkt 4, w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych temu podmiotowi w poprzednim roku kalendarzowym;
  7. udział procentowy poszczególnych świadczeń pieniężnych, o których mowa w pkt 5, w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych, do których spełnienia zobowiązany był ten podmiot w poprzednim roku kalendarzowym.

Dane te należy wskazywać w walucie polskiej.

Co grozi za niewywiązanie się z obowiązku sprawozdawczego?

Każdy, kto będąc odpowiedzialnym za przekazanie tego sprawozdania dopuszcza do jego nieprzekazania w terminie podlega karze grzywny. Ukarana może zostać także osoba, która utrudnia lub udaremnia wywiązanie się z tego obowiązku.

Kto jest uprawniony do podpisania i złożenia sprawozdania?

Obowiązek spoczywa na kierowniku podmiotu, za którego uznaje się członka zarządu lub innego organu zarządzającego tego podmiotu, osobę pełniącą funkcję takiego organu, a jeżeli w podmiocie nie działa taki organ – osobę zarządzającą jego działalnością (spółka komandytowo-akcyjna i komandytowa – komplementariusz prowadzący sprawy spółki, spółka jawna – wspólnik prowadzący sprawy spółki). Za kierownika podmiotu uznaje się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu restrukturyzacyjnym.

Uprawnionym do działania jest także prokurent oraz osoba, która legitymuje się pełnomocnictwem ogólnym, szczególnym lub rodzajowym.

 

Jeśli więc pojawią się u Państwa jakiekolwiek wątpliwości związane z obowiązkiem sprawozdawczym, serdecznie zapraszamy do kontaktu – przenalizujemy istnienie tego obowiązku, doradzimy w kwestii przygotowania danych do sprawozdania, a przede wszystkim złożymy je w Państwa imieniu.

Monika Pawłowska-Bielas   |   10.03.2024

Autor :

Monika Pawłowska-Bielas

Monika Pawłowska-Bielas

Mogą Cię zainteresować

11.29.2024

The Equal Pay Directive

The Equal Pay Directive

11.29.2024

Dyrektywa o równości wynagrodzeń

Dyrektywa o równości wynagrodzeń

11.14.2024

Corporate liability under the CSDDD.

Corporate liability under the CSDDD.
Wszystkie wpisy