Majówka 2022 przed nami. Wiele zakładów pracy z góry zakłada, że 2 maja 2022 r. będzie dniem wolnym, gdyż większość pracowników chętnie korzysta z tzw. długich weekendów. Wielu pracowników zadaje sobie pytanie, czy przysługuje im dodatkowy dzień za 1 maja 2022 r., skoro wypada on w dzień wolny od pracy. W tym roku kalendarz nie był łaskawy dla amatorów majówkowego odpoczynku. 1 maja wypada w niedzielę, wobec czego pracodawca nie ma obowiązku przyznania dodatkowego dnia wolnego. Zgodnie bowiem z art. 130§2 Kodeksu Pracy każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeśli więc święto wypada w niedzielę pracownikowi nie należy się dodatkowy dzień wolny. Z taką sytuacją będziemy mieć do czynienia w tym roku jeszcze dwukrotnie – 5 czerwca i 25 grudnia. Takie uregulowanie w ustawie nie uniemożliwia pracodawcy przyznania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego, na co często pracodawcy się decydują.
Niektórzy pracodawcy, zwłaszcza firmy z kapitałem zagranicznym lub współpracujące na arenie międzynarodowej organizują pracę także w dzień ustawowo wolny od pracy. Nie zawsze jednak taką sytuację da się prawnie usprawiedliwić. Polski kodeks pracy zawiera przepis, który zezwala na pracę w niedzielę i święta. Pomimo dość obszernego wyliczenia należy pamiętać, że jest to katalog wyjątków, wobec czego przepisu tego nie należy interpretować rozszerzająco. Nie można również zapomnieć o kontrowersyjnym zakazie handlu w niedzielę. Placówki handlowe podlegają bowiem odrębnej regulacji niż przewidziana w Kodeksie pracy w tym zakresie. Przestrzeganie tych regulacji jest niezwykle istotne z punktu widzenia pracodawcy, gdyż za ich złamanie grozi kara grzywny do 30 000 zł w przypadku naruszenia Kodeksu Pracy oraz do 100 000 zł za złamanie zakazu handlu.
Dokładny katalog okoliczności, w których praca w niedziele i święta jest dopuszczalna, przedstawiono poniżej:
Art. 15110. [Dopuszczalność pracy w niedziele i święta]
Praca w niedziele i święta jest dozwolona:
Mając więc wątpliwości, czy w Państwa przedsiębiorstwie dozwolona jest praca w niedziele i święta, warto skorzystać z pomocy prawnej doświadczonego prawnika zamiast narażać się na ukaranie grzywną.
Monika Pawłowska-Bielas | 04.29.2022
Autor :