ZMIANY W ZAKRESIE OPODATKOWANIA
ZAGRANICZNEJ JEDNOSTKI KONTROLOWANEJ (CFC)
W świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r. zaostrzone zostały regulacje dotyczące zagranicznych jednostek kontrolowanych poprzez poszerzenie katalogu pozwalającego na identyfikacje podmiotu jako CFC.
Kwestie związane z podatkiem od dochodów CFC reguluje art. 24a ustawy o CIT oraz art. 30f ustawy o PIT.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zagranicznymi jednostkami są nieposiadające siedziby, zarządu ani rejestracji w Polsce:
w których polski podatnik samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi posiada, bezpośrednio lub pośrednio, udział w kapitale, prawo głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających lub prawo do uczestnictwa w zysku, w tym ich ekspektatywę, lub w których w przyszłości będzie uprawniony do nabycia takich praw, w tym jako założyciel (fundator) lub beneficjent fundacji, trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym, lub nad którymi podatnik sprawuje kontrolę faktyczną.
Do powyższego katalogu od 1 stycznia 2022 r. dodano ww. formy podmiotów zagranicznych, w których polski podatnik wraz z innymi podatnikami mającymi miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej posiada ww. prawa lub uprawnienia.
Nowe kategorie zagranicznych jednostek kontrolowanych
Wprowadzona nowelizacja ustaw do trzech kategorii zagranicznych jednostek podlegających zakwalifikowaniu jako zagraniczne jednostki kontrolowane dodaje dwie nowe, charakteryzujące się określoną w ustawie strukturą posiadanych aktywów lub relatywnie wysoką dochodowością w stosunku do wartości posiadanych aktywów.
Pierwszy z warunków będzie polegać na tym, iż w jednostce takiej polski podatnik samodzielnie lub wspólnie z podmiotami powiązanymi lub innymi podatnikami mającymi miejsce zamieszkania albo siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 50% udziałów w kapitale lub ponad 50% praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50% prawa do uczestnictwa w zysku lub sprawuje kontrolę faktyczną nad zagraniczną jednostką, a faktycznie zapłacony podatek przez tę jednostkę jest niższy o co najmniej 25% od podatku dochodowego od osób prawnych, jaki zapłaciłaby od uzyskanych dochodów, gdyby była polskim rezydentem podatkowym.
Dodatkowo przychody pasywne tej jednostki będą niższe niż 30% sumy wartości posiadanych:
Ponadto, wartość ww. aktywów jednostki stanowią co najmniej 50% wartości aktywów takiej jednostki (przy ustalaniu proporcji w wartości tych aktywów nie uwzględnia się udziałów (akcji) w innej spółce niemającej siedziby lub zarządu na terytorium Polski oraz nieposiadającej bezpośrednio lub pośrednio udziałów (akcji) w spółce mającej siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.
Do tej kategorii zagranicznych jednostek kontrolowanych należą jednostki, które łącznie spełniają następujące warunki:
03.28.2022
Mogą Cię zainteresować
02.20.2025
NOWA DEFINICJA MOBBINGU W KODEKSIE PRACY – PROJEKT ZMIAN