Mocą ustawy z 12.03.2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (dalej zwanej ustawą pomocową) wprowadzony został szereg uproszczeń, zwolnień i zachęt do wspierania ofiar wojny.
1) Do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć będzie można:
na cele związane z przeciwdziałaniem skutkom działań wojennych na terytorium Ukrainy (pod warunkiem, że nie zostały już zaliczone do kosztów podatkowych, np. poprzez odpisy amortyzacyjne).
2) Odbiorcą tych świadczeń muszą być:
Na podkreślenie zasługuje fakt, że wśród podmiotów mogących być odbiorcami tejże pomocy nie ma osób fizycznych z Ukrainy. To oznacza, że firma przekazująca pomoc bezpośrednio uchodźcom nie jest uprawniona do korzystania ze wskazanych powyżej preferencji.
3) Ustawa pomocowa przewidziała również zwolnienie z podatku dochodowego dla:
Jakkolwiek przyjęte przepisy ocenić należy pozytywnie, warto podkreślić, że w ustawie nie znalazły się żadne postanowienia dotyczące możliwości dokonania odliczeń podatkowych przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Jeśli wiec osoba fizyczna będąca obywatelem Polski przekaże na rzecz osoby fizycznej będącej obywatelem Ukrainy pomoc finansową czy rzeczową, nie będzie mogła skorzystać z przepisów ustawy pomocowej w omawianym zakresie.
03.17.2022
Mogą Cię zainteresować
12.14.2022
The Polish Development Fund calls for the conclusion of the PPK agreement - But ...
12.14.2022
Polski Fundusz Rozwoju wzywa do zawarcia umowy PPK – Ale o co chodzi?